Iskorištavanje mora na održiv način te na dobrobit ljudi i morskih ekosustava se može ostvariti kroz sustavno obrazovanje koje ima sljedeće temeljne ciljeve:
- razumjeti i objasniti fizičke, kemijske i biološke procese u moru;
- biti u mogućnosti predviđati promjene u morskim ekosustavima kao odgovor na različite utjecaje te
- kontrolirano i održivo iskorištavati morske resurse.
Svrha studija Ekologija i zaštita mora upravo jest obrazovanje kadrova za rad na području biološke oceanografije, što uključuje široki raspon bioloških istraživanja od raznolikosti morskih organizama do njihove rasprostranjenosti, obilježja, međusobnih odnosa i interakcija s morskim okolišem. Nadalje, zbog sve prisutnijeg problema odlaganja velikog broja štetnih i opasnih tvari u more te neracionalnog korištenja morskih resursa, posebna pozornost se kroz ovaj studij pridaje zaštiti ugroženih vrsta i ekološki ugroženih područja. Iz svega nabrojenog je vidljivo da rad na ekologiji i zaštiti mora, osim dobrog poznavanja biologije, iziskuje i znanja iz područja ekologije, biotehnologije, integralnog upravljanja obalnim zonama te prava zaštite ribolova i morskog okoliša. Za razumijevanje čitavog niza bioloških procesa u moru neophodno je dobro poznavanje funkcioniranja cjelokupnog ekosustava mora, zbog čega je u tom poslu potreban izuzetno visok stupanj multidisciplinarnosti, što se programom ovog studija može ostvariti.
Studij traje dvije godine te polaganjem svih ispita koji su propisani studijskim programom i obranom diplomskog rada, odnosno sa stečenih 120 ECTS bodova, student stječe akademski naziv magistar/magistra inženjer/inženjerka ekologije i zaštite mora.