More je značajan resurs svake pomorske zemlje koji može pridonijeti njenom gospodarskom prosperitetu i standardu njenih građana u vidu iskorištavanja živih i neživih bogatstava, uzgoja organizama, turizma, pomorstva itd. Neke od navedenih aktivnosti nisu kompatibilne i jedna drugoj mogu štetiti. Zbog toga su u strategiji razvoja države orijentirane moru potrebni stručnjaci koji će znati iskorištavati more na održiv način za dobrobit ljudi i morskih ekosustava. Praksa organiziranja studija koji obrazuju kadrove iz područja znanosti o moru je poznata u svim razvijenim pomorskim zemljama, štoviše mnogi od tih studija imaju dugogodišnju tradiciju.
Svrha studija Biologija i tehnologija mora upravo jest obrazovanje kadrova za rad na području biološke, kemijske i fizičke oceanografije te morskog ribarstva, što uključuje široki raspon bioloških i tehnoloških istraživanja od raznolikosti morskih organizama preko njihove rasprostranjenosti, obilježja, međusobnih odnosa i interakcija s morskim okolišem, pa do tehnika izlova i prerade proizvoda mora. Imajući u vidu da je morsko ribarstvo složena gospodarska djelatnost, koja nije samo podložna utjecaju različitih biotičkih i abiotičkih čimbenika koji uvjetuju njegovo odvijanje i usmjeravaju njegov razvoj, potrebno je voditi računa i o biotehnološkim, tehničkim, ekonomskim, pravnim i svim drugim aspektima za pravilno gospodarenje i zaštitu obnovljivih bogatstava mora, što na kraju odlučujuće utječe na njegov razvoj. Stoga je za pravilno i odgovorno gospodarenje i zaštitu obnovljivih bogatstava mora te za razvoj i odvijanje djelatnosti ulova, uzgoja, očuvanja, prerade i prometa ribe i drugih morskih organizama nužno obrazovati kadrove koji su potrebni za uspješno odvijanje djelatnosti morskog ribarstva. Nadalje, zbog sve prisutnijeg problema odlaganja velikog broja štetnih i opasnih tvari u more te neracionalnog korištenja morskih resursa, kroz ovaj studij se posebna pozornost pridaje zaštiti ugroženih vrsta i ekološki ugroženih područja, ali i racionalnom korištenju resursa.
Na preddiplomskom studiju Biologija i tehnologija mora se obrazuju visokostručni kadrovi osposobljeni za rad u problematici biologije, ekologije i zaštite mora te morskog ribarstva, što je sukladno pomorskoj, odnosno jadranskoj orijentaciji Republike Hrvatske. Kadrovi koji se školuju na ovom preddiplomskom sveučilišnom studiju mogu imati zapaženu ulogu u tijelima državne, županijske, gradske i općinske uprave koje se bave problematikom zaštite i očuvanja okoliša i morskog ribarstva, zatim u gospodarskim i obrtničkim komorama, u inspekcijskim službama na poslovima ribarske inspekcije te u tvrtkama koje se bave ulovom, uzgojem, preradom i prometom ribe i drugih morskih organizama, njihovim očuvanjem od kvarenja te gospodarenjem i zaštitom živih bogatstava mora. Sve navedeno ukazuje na visoku opravdanost izvođenja studija s obzirom na potrebe tržišta rada. Znanja koja se stječu na ovom preddiplomskom studiju mogu biti također od važnosti i za niz drugih djelatnosti kao što su znanstveni rad, građevinarstvo, industrija, urbanizam, prostorno planiranje i energetika.
Studij traje tri godine te polaganjem svih ispita koji su propisani studijskim programom i obranom završnog rada, odnosno sa stečenih 180 ECTS bodova, student stječe akademski naziv sveučilišni prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) inženjer/inženjerka biologije i tehnologije mora.